به نام خدا

#وقت_خداحافظی

 امسال چهل سالگی انقلاب اسلامی مردم ایرانه؛ سن چهل سالگی سن بلوغ، تکامل و تصمیم‌­های مهمه.

 چهل سالگی انقلاب ایران مصادف با تحولات و وقایع بسیار مهمی شده؛ از تحولات اقتصادی و آشفتگی بازار و فشار بر معیشت توده مردم گرفته تا روزه سکوت مسئولین و دست‌­اندرکاران اداره کشور. از تداوم روند عادی دستگاه‌­های اجرایی، تقنینی و قضایی در مدیریت امور داخلی گرفته تا برخی مسئولینی که دیگه باید یا خودشان و کارهاشون و سبک زندگی‌هاشون را تغییر بدهند یا باید به کمک هم تغییرشون بدیم چپ و راست هم نداره.

 یکی از این روزنه­‌های امیدواری که پس از سال­ها تاخیر بالاخره نهایی شده، تعیین تکلیف قانونی به‌کارگیری بازنشستگان در پست‌های اداری کشور در مجلسه. هر چند شیفتگان به خدمت بعد ۴۰ سال پستهای اجرایی را رها نمی‌کنند و نمی‌روند به جایگاه راهبری کلان و نظارت، ولی این روزها که زمونه عوض شده باید دیگه فضا را برای نگاه‌های تحولی جدید و جوان‌سازی سیستم‌ها و ساختارها و مدیریت کشور باز کنند. ممکنه یک‌مقدار نیاز به فشار هم داشته باشه؛ کندن‌شون از خدمتگزاری و بردن‌شون به‌سمت جایگاه‌های یک کم راهبردی‌تر.

 هر چند در این وانفسای #اقدام_و_عمل مسئولین تصویب قانون روی کاغذ هم جای سپاسگزاری فراوان داره، اما نباید از این تجربه همگانی غفلت کنیم که صرف تصویب قانون، ضمانت اجرای آن قانون نیست. انبوه قوانین مصوب و خاک خورده که دیگه حتی اسمش هم به‌سختی به خاطر میاد رو به یاد بیارید…

 #اجتماعی_شدن_قانون، شرط امکان اجرایی شدن قانونه. اجتماعی شدن قانون یعنی اینکه قانون فقط روی کاغذ نمونه و بشه ورد لب عموم مردم. یعنی مردم اجرا شدن اون رو بخوان. اجرا نشدن قانون بشه مطالبه مردم. بی‌تفاوتی و بی‌عملی برای اجرا شدن قانون بشه معیار مردم در سنجش صداقت مسئولین و در نهایت مقاومت در برابر اجرای قانون بشه معیار برخورد قانونی با متخلف. همه اینها یعنی اجتماعی شدن قانون.

 ما باید اجتماعی‌شدن قانون رو تمرین کنیم.

 با توجه به شرایط کشور و اجماع همه مردم روی لزوم تحرک و پویایی بدنه مدیریتی کشور، قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در پست­های مدیریتی، بهترین ظرفیت برای تمرین عملی مردم و مسئولین در اجتماعی شدن قانون و در نهایت اجرای قانونه.

 کمپین #وقت_خداحافظی عزم کرده با همت همه جوون­های تحصیل­کرده و توانمند زمینه های اجرایی شدن این قانون رو با معرفی چهره­ های مشمول این قانون بازنشستگی، فراهم کنه. همه مردم باید کمک کنن تا زودتر بانک اطلاعاتی این مدیران بازنشسته تکمیل بشه و عملا حجت بر مسئولین برای اقدام و عمل تمام.

 یادمون باشه این تازه اول راهه و #وقت_خداحافظی اولین کمپینه.

# وقت_خداحافظی